رفع مشکل روشن نشدن گوشی هوشمند آیفون

4 هفته قبل

رفع مشکل روشن نشدن گوشی هوشمند آیفون

خاموش شدن گوشی آیفون و روشن نشدن آن یک امر عادی برای بسیاری از کاربران iOS است. در این شرایط پیش از آنکه به متخصصین این حوزه مراجعه کنید، می‌توانید با انجام برخی از اقدامات، آن را مجددا راه‌اندازی کنید. در فضای وب، راهکارهای متعددی عنوان شده که برخی از آن‌ها نادرست و برخی دیگر درست است. اگر آیفون شما خاموش شده و برای نخستین بار است که با چنین مشکلی روبه‌رو می‌شوید، تا انتهای این بلاگ با ما همراه باشید.

آیفون شما به دو دلیل روشن نمی‌شود؛ یا نرم‌افزار از کار افتاده که باید ریست و یا بازیابی شود، یا مشکل سخت‌افزاری مانع از روشن شدن آیفون شما شده است.

چگونه آیفونی را که روشن نمی شود تعمیر کنیم

بررسی کنید که آیفون شما به دلیل مشکل سخت افزاری روشن نمی‌شود و یا مشکل نرم افزاری مانع روشن شدن آن شده است.

در قدم اول باید تعیین کرد که مشکل نرم‌افزاری بوده یا سخت‌افزاری که چنانچه مشکل نرم افزاری باشد به راحتی عیب یابی شده و می‌توان آن را مجددا راه‌اندازی کرد. بنابراین اول نرم‌افزار را چک کنید و چنانچه از راه‌های مربوط به عیب یابی نرم‌افزاری به نتیجه نرسیدید، سراغ معایب سخت‌افزاری بروید.

خرابی نرم افزار

مشکل روشن نشدن آیفون در اغلب موارد مربوط به نرم‌افزار آن است. کافیست تا هارد آیفون خود را ریست کنید تا بلافاصله روشن شده و شروع به کار کردن کند. برای ایست کردن کافیست همزمان دکمه پاور و Home را فشار داده و برای حداقل ۲۰ ثانیه نگه دارید تا لوگوی اپل روی صفحه نمایش ظاهر شود. در آیفون ۷، دکمه پاور و دکمه کاهش صدا را به طور همزمان نگه دارید. برای آیفون ۸ و جدیدتر به سرعت دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید، سپس دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید، در نهایت دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید تا لوگوی اپل ظاهر شود.

نکته: چرا ریست کردن هارد می‌تواند در رفع مشکل روشن نشدن آیفون، کمک کند؟ در واقع اگر با ریست شدن هارد، مشکل حل شود، گوشی شما تمام مدت روشن بوده و تنها تصویر نداشته‌اید. ساده‌تر بگوییم، مشکل از کار افتادن نرم‌افزار بوده و به همین دلیل یک صفحه سیاه نمایش داده می‌شود و گوشی شما تمام مدت روشن بوده. در شرایطی که نمایشگر آیفون یک صفحه سیاه را نشان می‌دهد، تشخیص خاموش یا روشن بودن آن دشوار است.

چنانچه مشخص شد که مشکل آیفون شما نرم‌افزاری بوده و سخت افزاری نیست، توصیه می‌کنیم که هرچه سریع‌تر یک نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید. چنانچه مشکل نرم‌افزاری شدید باشد بهتر است برای بازیابی به یک متخصص آیفون مراجعه کنید.

کابل لایتنینگ و شارژر خود را بررسی کنید

اگر آیفون شما روشن نمی‌شود، آن  را با کابل و شارژر دیگری شارژ کنید، یا بالعکس، آیفون شخص دیگری را با کابل و شارژر خود شارژ کنید. اگر آیفون آنها شارژ می‌شود و آیفون شما شارژ نمی‌شود، مشکل نرم افزاری نیست.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که کمتر جایی به آن پرداخته شده این است که برخی از آیفون‌ها هنگام اتصال به رایانه و یا لپ‌تاپ شارژ می‌شوند و با شارژر مستقیم، شارژ نمی‌شوند. ممکن است آیفون شخص دیگری با شارژر شما شارژ شود گوشی شما را شارژ نکند. در چنین شرایطی گوشی را با استفاده از پورت USB به رایانه خود متصل کنید. در اغلب موارد آیفون شارژ شده و به راحتی روشن می‌شود.

مطمئن شوید که مشکل فقط از صفحه نمایش نیست

اگر آیفون شما همچنان روشن نمی‌شود، آن را به رایانه خود وصل کنید و iTunes (کامپیوترها و مک‌های دارای macOS 10.14 یا قدیمی‌تر) یا Finder (مک‌های دارای macOS 10.15 یا جدیدتر) را باز کنید. نگاه کنید که آیا iTunes آیفون شما را می‌شناسد یا خیر. اگر شناسایی کرد، فوراً از آیفون خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. چرا که احتمالا مشکل سخت افزاری جدی پیش آمده و ممکن است این آخرین فرصت شما برای پشتیبان گیری از اطلاعاتتان باشد.

در شرایطی که آیفون شما در iTunes  یا  Finder نمایش داده می‌شود و می‌توانید با موفقیت از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید، ممکن است  مشکل از صفحه نمایش بوده و نیاز به تعمیر داشته باشد.  آیفون خود داشته باشید. مقاله من در مورد اینکه اگر صفحه آیفون شما سیاه شد چه کاری انجام دهید می تواند کمک کند.

اگر آیفون شما در iTunes یا Finder نیز نمایش داده نمی‌شود، سعی کنید در همان حال که به رایانه شما متصل است، عملیات ریست را انجام دهید. سپس اگر iTunes پیامی مبنی بر بازیابی آیفون به شما داد، بلافاصله آن را رسیت کنید.  

چنانچه تمام مراحل یاد شده را امتحان کرده‌اید و آیفون شما هنوز روشن نمی‌شود، احتمالاً هیچ راهی برای بازیابی اطلاعات موجود در آیفون شما وجود ندارد، مگر اینکه یک نسخه پشتیبان از iTunes، Finder یا iCloud داشته باشید. تنها گزینه باقی مانده برای بازیابی اطلاعات، مراجعه به یکی از مراکز بازیابی اطلاعات آیفون است.

آسیب فیزیکی یا نفوذ مایعات را بررسی کنید

ضربه و یا در معرض آب و باران قرار گرفتن آیفون، می‌تواند آسیب جدی به آن وارد کرده که یکی از نشانه‌های آن روشن نشدن گوشی هوشمند است. خسارتی که نفوذ مایعات به آیفون شما وارد می‌سازد، غیرقابل پیش‌بینی است و معمولا همان موقع نشان نمی‌دهد. ممکن است یک لیوان آب روی آیفون شما بریزد و گوشی شما همچنان بدون مشکل کار کند اما یک هفته بعد، مشکلات بروز پیدا کنند و یا چند قطره آب وارد درگاه شارژ شده و مانع شارژ شدن گوشی شما شود.

 اگر آسیب ناشی از نفوذ آب جزئی باشد معمولا تحت گارنتی قرار می‌گیرد اما اگر آسیب زیاد باشد فاقد گارانتی است. درواقع آسیب‌های حاصل از نفوذ مایعات، گوشی شما را از گارانتی خارج می‌کند مگر آنکه AppleCare+ داشته باشید.

سخن پایانی

زمانی که دلیل روشن نشدن آیفون مشکلات سخت افزاری باشد و با راه‌هایی که در بالا به آن پرداختیم روشن نشد، باید به مراکز تخصصی تعمیرات آیفون مراجعه کنید و به خاطر داشته باشید که ممکن است هزینه تعمیر کمی بیش از انتظار باشد. اما در اغلب موارد مشکل نرم افزاری بوده و به راحتی قابل حل شدن است. بنابراین هنگامی که آیفون شما با مشکل روشن نشدن مواجه شد، پیش از مراجعه به مراکز تعمیر، مراحل فوق را انجام دهید و چنانچه همچنان خاموش ماند، به این مکراکز مراجعه کنید.ن پرداختیم، ،