رفع مشکل شکستگی صفحه نمایش

4 هفته قبل

با نمایشگر شکسته گوشی خود چه‌کار کنیم؟

طبیعی است که صفحه نمایشگوشی هوشمند در اثر افتادن، خراشیده شدن توسط یک شیء نوک تیز و سایر عومل مختلف، ترک و خط و خش بردارد. در چنین شرایطی اولین اقدامی که اکثر کاربران انجام می‌دهند، مراجعه به یک تعمیرگاه موبایل جهت تعویض صفحه نمایش است؛ اما جالب است بدانید در بیشتر موارد، زمانی که صفحه نمایش گوشی شما ترک‌های کوچکی برداشته، لزوما نیازی به تعویض ندارد

پس در ابتدا بررسی کنید که صفحه نمایش ترک خورده و یا شکسته است که در صورت ترک برداشتن، نیازی به تعویض ندارید. اگر این ترک‌ها سطحی باشند و شکستگی در کار نباشد، با انجام برخی از اقدامات ساده، می‌توانید آن را در خانه تعمیر کنید. اگر صفحه نمایش گوشی شما دچار ترک خوردگی‌های سطحی شده، در این بلاگ با ما همراه باشید.

راهکارهایی ساده برای رفع مشکل شکستگی صفحه نمایش

تعمیر صفحه نمایش شکسته شده گوشی‌های موبایل می‌تواند پرهزینه باشد، اما چند راهکار ارزان قیمت می‌تواند نیاز شما را از مراجعه به تعمیرگاه بی‌نیاز کند. برای مثل، زمانی که شیشه محافظ موبایل شما شکسته باشد، به راحتی می‌توانید آن را تعویض کنید. برای تعویض محافظ به یک میز کار، پنس، پیچ‌گوشتی Torx، پیچ‌گوشتی سر صاف و یک کیت پیچ‌گوشتی دقیق نیاز دارید. به این لیست یک سشوار که دمای آن قابل تنظیم باشد و یک تفنگ حرارتی برای نرم کردن قطعات چسب‌دار گوشی نیز اضافه کنید.

نکته‌ای که باید پیش از هر اقدامی در نظر داشته باشید این است که در اغلب موارد، صفحه نمایش اصلی ترک برنداشته و ممکن است هنگام خرید گوشی، یک محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای نصب کرده باشید که در اثر ضربه شکسته باشد. پس در قدم اول، این گلس شیشه‌ای که جلو دستگاه را می‌پوشاند، با احتیاط جدا کنید. این احتمال وجود دارد که صفحه نمایش اصلی کاملا سالم باشد.

پوشش روی صفحه نمایش ممکن است در اثر جذب شوک ناشی از افتادن اجسام بر روی تلفن همراه کدر و یا خراشیده شده باشد چرا که وظیفه این پوشش محافظت از صفحه نمایش اصلی است. در این مرحله به راحتی می‌توانید روکش را جدا کرده و با یک روکش جدید جایگزین کنید.

چنانچه پس از بررسی متوجه ترک و شکستگی صفحه نمایش اصلی شدید، سه رویکرد مختلف پیش‌روی شما قرار دارد که می‌توان به کمک این سه روش، صفحه نمایش را تعمیر کرد. به عنوان مثال بررسی کنید که صفحه نمایش در اثر استفاده از محلول‌های پاک کننده اشتباه و یا دستمال کاغذی زبر کدر شده و آسیب دیده است یا خیر. اگه پاسخ بله باشد، راه حل ساده‌ای برای تعمیر آن وجود دارد. همچنین بررسی کنید که صفحه نمایش صرفا ترک خورده است و یا کاملا شکسته است؟ ابرای مواجهه با این مشکلات نیز راه حل دیگری وجود دارد.

پاک کردن لکه‌ها و خط و خش‌های جزئی از روی صفحه نمایش

یکی از مراحل ابتدایی رفع مشکل شکستگی صفحه نمایش این است که خط و خش‌ها را از روی آن پاک کرد. اگر صفحه نمایش گوشی هوشمند شما در اثر استفاده اشتباه از محلول‌های پاک کننده و یا بد حمل کردن، دچار لکه و کدری شده باشد، می‌توانید با کیت پوشش اولئوفوبیک وضعیت آن را تقریبا به حالت نخست بازگردانید. اولئوفوبیک یک پوشش دافع روغن است که از صفحه نمایش محافظت می‌کند و در عین حال آن را شفاف کرده و اثر لک انگشت را کاهش می‌دهد.

پوشش اولئوفوبیک، یک لایه نازک از مواد جامد مبتنی بر فلوروپلیمر، شبیه تفلون بوده و به شیشه چسبانده شده است. شما می‌توانید کیت پوشش را از انواع فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی و فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنید.

برای ایجاد پوشش اولئوفوبیک به یک پارچه میکروفیبر جهت تمیز کردن، کیسه پلاستیکی و ایزوپروپیل الکل ۷۰ درصد نیاز دارید. سپس با انجام مراحل زیر، می‌توانید پوشش را اجرا کنید.

 1. سطح را با ایزوپروپیل الکل کاملا تمیز کنید، سپس صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک کنید.
 2. یک گوش پاک‌کن آماده کنید. پوشش اولئوفوبیک به سرعت تبخیر می‌شود، بنابراین باید خیلی سریع کار کنید.
 3. حدود ۱۰ الی ۱۵ قطره از این پوشش را روی سطح صفحه نمایش بمالید. اگر گوشی شما صفحه نمایش بزرگی داشته باشد، ۱۰ قطره را روی بخشی از آن بریزید و و هر بار روی یک تکه از صفحه نمایش کار کنید.
 4. به آرامی و به سرعت پوشش را با انگشت رو سطح پخش کنید تا مایع تبخیر شود. به خاطر داشته باشید که حتما دستکش پلاستیکی به دست داشته باشید.
 5. صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر تمیز و خشک کنید. سپس به پوشش اولئو فوبیک زمان دهید تا خشک شود. به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت صفحه نمایش را لمس نکنید تا این پوشش به سطح بچسبد.
 6. پس از گذشت زمان در نظر گرفته شده، باقی‌مانده مواد روی صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر کاملا تمیز کنید.
 7. این عمل را ۲ الی ۳ بار تکرار کنید تا عملکرد پوشش اولئوفوبیک به حداکثر برسد.

از بین بردن خط و خش‌های سطحی از روی صفحه نمایش

اگر تنها مشکل شما خراشیدگی و ترک‌های کوچک روی صفحه نمایش گوشی باشد، راه‌هایی وجود دارد که تا حدی می‌تواند این مشکلات را رفع کند. اسفنج‌های جادویی پاک کننده سطوح می‌تواند کمک کند. کافی است گوشه‌ای از پد تمیز کننده را مرطوب کرده و با فشار کمی آن رو روی صفحه نمایش به مدت ۶۰ ثانیه به چپ و راست و ۶۰ ثانیه به بالا و پایین بکشید. این اقدام بسیاری از خط و خش‌ها و ترک‌های سطحی را ازبین می‌برد.

برخی از کاربران ادعا می‌کنند که خمیردندان می‌تواند به حذف ترک‌ها و خراشیدگی‌ها کمک کند که کمی اغراق آمیز به نظر می‌رسد. اما با این حال برخی با اطمینان ادعا می‌کنند که خمیردندان یک راه حل شگفت انگیز است. ما این را هرا امتحان نکرده‌ایم و توصیه نمی‌کنیم که آن را امتحان کنید.

استفاده از Sugru برای رفع ترک‌های سطحی

سوگرو یک کیت چسب قالب گیری بوده که می‌تواند جهت تعمیر صفحه نمایش از آن استفاده کرد. در واقع این محصول برای تعمیرات گوشی هوشمند ساخته نشده و هدف آن تعمیرات عمومی نظیر چسباندن سطوح به یکدیگر و یا پر کردن ترک‌ها در سطوح مختلف است. چسب‌های منعطف زیادی مانند Sugru در بازار موجو است اما هیچ کدام مانند آن، عملکرد مناسبی ندارند.

برای استفاده از Sugru جهت رفع ترک‌های صفحه نمایش مراحل زیر را انجام دهید.

 1. صفحه نمایش را با یک پارچه میکروفیبر و یک پاک کننده ضعیف پاک و تمیز کنید.
 2. از نوار چسب شفاف در اطراف ناحیه ای که قرار است تعمیر شود استفاده کنید.
 3. روی نوار علامت بزنید تا حاشیه اطراف ناحیه‌ای که قرار است تعمیر شود، نشان داده شود. این کار باعث می‌شود Sugru درست به جایی که لازم است برسد و قرار بگیرد.
 4. مقدار کمی از چسب را روی قسمت ترک خورده صفحه بریزید و در صورت نیاز به تدریج مقدار بیشتری اضافه کنید.

تعویض صفحه نمایش در صورت آسیب‌دیدگی شدید

اگر صفحه نمایش گوشی شما آسیب جدی‌تری دیده باشد، نیاز به جراحی در مقیاس بزرگ بوده که این تعمیر به دلیل طراحی خاص پنل صفحه نمایش ، فرایند سخت و پیچیده‌ای است. فرایند تعمیر با جدا کردن کامل قاب بیرونی گوشی همراه است. اگر صفحه نمایش جایگزین را با قاب بالایی تهیه کرده باشید، کار آسانی خواهد بود. در غیر این صورت باید جهت محافظت در برابر رطوبت و گرد و غبار، اقدامات لازم جهت عایق بندی را انجام دهید که می‌توانید از پدهای آب‌بندی یا چسب B-7000/T-7000 استفاده کنید.

جهت تعویض ال‌سی‌دی لازم است که دستگاه را باز کنید تا بتوانید میزان آسیب را ارزیابی کنید و تعیین کنید چه قطعاتی از صفحه نمایش را باید سفارش دهید. شماره مدل صفحه LCD را از روی برچسب روی کابل حسگر صفحه نمایش پیدا کنید تا از این شماره در جستجوی اینترنتی برای یافتن صفحه جایگزین استفاده کنید. پس از جدا کردن نمصفحه نمایش یشگر از بقیه دستگاه، می‌توانید به این کابل دسترسی پیدا کنید. کانکتور کابل را با دقت از پشت صفحه در امتداد لبه جدا کنید.

جهت جدا سازی ال‌سی‌دی صفحه نمایش، مراحل زیر را انجام دهید

 • درب پشتی دستگاه را بردارید و باتری اصلی را جدا کنید
 • کابل‌هایی را که اکنون در معرض دید قرار گرفته اند، باز کنید، مانند کابل دوربین. کابل‌های نواری اغلب با چسب روی قاب و قسمت‌ها نگه داشته می‌شوند، بنابراین به آرامی بکشید تا آزاد شوند.
 • پیچ‌های فیلیپس یا تورکس را که قاب پشتی مادربرد را نگه می‌دارند، باز کنید سپس قاب پشتی را باه آرامی و با دقت از هم جدا کنید.
 • هر مجموعه کابل دیگری که در اثر جدا شدن قطعات در معرض دید قرار گرفته اند را بردارید. مکان‌های اتصالات را شماره گذاری کنید تا بعدا بدانید کدام کابل را در کجا باید وصل کنید.
 • شاسی ال‌سی‌دی را از قاب جلو یا مجموعه قاب و شیشه با بازکردن دسته دوم پیچ‌ها جدا کنید و سایر قسمت‌های باقی مانده مانند دوربین را بردارید.
 • صفحه LCD را لمس نکنید. با تکان دادن تفنگ حرارتی روی محل اتصال چسب، شیشه آسیب دیده را از قاب جلویی جدا کنید.

نکته: تا زمانی که تفنگ حرارتی چسب را شل می‌کند صبور بوده و مراقب باشید هنگام برداشتن شیشه، قاب جلویی آن نشکند.

تعویض صفحه نمایش

 1. نوار چسب دو طرفه را به قسمت‌هایی از قاب که چسبندگی خود را از دست داده‌اند وصل کنید.
 2. به داخل شیشه دست نزنید چون پس از مونتاژ نمی‌توانید اثر انگشت را از بین ببرید.
 3. کابل دیجیتایزر را ببندید و شیشه دیجیتایزر جدید را با فشار در جای خود به قاب فیکس کنید. سپس گرد و غبار ال سی دی و شیشه را با اسپری هوا پاک کنید.
 4. قسمتی‌هایی که جدا کرده بودید مانند دوربین را وصل کنید. سپس شاسی، قاب و غیره را به ترتیب دوباره سرهم کنید.

سخن پایانی

اگر خودتان اقدام به تعویض صفحه نمایش گوشی هوشمند خود کنید، ممکن است مجبور شوید چند بار کار مونتاژ و جداسازی را انجام دهید. اگرچه تعویض صفحه نمایش کار بسیار پیچیده و غیرممکنی نیست اما برای یک کاربر معمولی که برای نخستین بار چنین کاری انجام می‌دهد ممکن است سخت باشد و نیاز است چندین بار کار مونتاژ و جدا سازی را انجام دهید.

بنابراین چنانچه صفحه نمایش گوشی شما آسیب جدی دیده و نیاز به تعویض آن باشد، بهتر است به مراکز تخصصی تعمیرات گوشی هوشمند مراجعه کنید و تنها زمانی خودتان اقدام به رفع مشکل کنید که ترک‌ها و خط و خش‌ها کوچک بو سطحی بوده و به سطح صفحه نمایش اصلی نرسیده باشد.