چطور آیفون آب خورده را خشک و تعمیر کنیم؟

2 سال قبل

چطور آیفون آب خورده را خشک و تعمیر کنیم؟

گاهی اوقات گوشی آیفون شما خیس می‌شود. هرچقدر هم که مراقب باشیم باز این اتفاق خواهد افتاد. چه نوشیدنی روی آن ریخته شود یا خودمان یا بچه‌های ما آن‌ها را در آب بیندازند؛ باز هم آیفون ما خیس می‌شود. در این مطلب به شما خواهیم گفت که چطور می‌توان آیفون آب خورده را خشک و تعمیر کرد. پس با ما همراه باشید.

یک آیفون آب خورده، لزوما آیفون خراب نیست. با اینکه برخی گوشی‌ها را نمی‌توان به هیچ عنوان دوباره زنده کرد؛ قبل از اینکه دستگاه خود را خراب بدانید، مراحل زیر را طی کنید.

نحوه خشک کردن و تعمیر آیفون آب خورده

نحوه خشک کردن و تعمیر آیفون آب خورده

برای نجات آیفون خود مراحل زیر را طی کنید:

  1. اگر گوشی شما قاب دارد آن را خارج کنید. اگر قاب از دستگاه خارج شود، گوشی راحت‌تر خشک می‌شود.
  2. با تکان دادن، آب را از دستگاه خارج کنید. بسته به میزان خیس شدن گوشی، ممکن است در پورت‌های دستگاه هم آب رفته باشد. تا جایی که می‌توانید گوشی را تکان دهید.
  3. گوشی را پاک کنید. پس از تکان دادن دستگاه، از یک پارچه نرم برای پاک کردن آیفون خود استفاده کنید و تمام آبی که می‌بینید را پاک کنید. حوله کاغذی برای این مناسب است؛ اما پارچه‌ای که آب را به خودش جذب می‌کند، انتخاب بهتری خواهد بود.
  4. سیم کارت را خارج کنید. هرچه هوا بیشتر به آیفون خیس شمال برسد، بهتر است. شما نمی‌توانید باتری دستگاه را خارج کنید و گوشی محفظه دیگری هم ندارد؛ اما می‌توانید سیم‌کارت را از داخل دستگاه خارج کنید. اسلات سیم‌کارت اندازه بزرگی ندارد؛ اما همین مقدار کم هم خوب است. فقط مواظب باشید تا سیم‌کارت گم نشود.
  5. گوشی را در جای گرم بگذارید. وقتی تا حد امکان آب را از گوشی خرج کردید، گوشی خود را خاموش نگه دارید و آن را در مکان گرمی قرار دهید تا خشک شود. برخی از افراد، آیفون خیس را بالای تلویزیون می‌گذارند؛ چون گرمای تلویزیون به خشک شدن دستگاه کمک می‌کند. برخی نیز یک فضای آفتاب‌گیر را مناسب می‌داند. هرکاری که می‌کنید، اجازه دهید تا گوشی یک یا دو روز خشک شود.

آیفون‌های ضد آب

آیفون‌های ضد آب

احتمالا ساده‌ترین (اما نه ارزان‌ترین) راه برای تعمیر آیفون آب خورده این است که در همان هنگام خرید، آیفونی را تهیه کنید که در برابر آب مقاوم باشد. مدل‌های آیفون ۷، سری آیفون ۸، آیفون X  در برابر آب مقاوم هستند. این مدل‌ها دارای رتبه IP67 هستند؛ به این معنی که می‌توانند از ۱ تا ۶ متر به مدت ۳۰ دقیقه زیر آب دوام بیاورند.

حتی بهتر از آن، سری آیفون XS و XR، سری آیفون ۱۱، ۱۲ و ۱۳، همگی رتبه IP68 دارند. یعنی می‌تواند به ترتیب تا عمق‌های ۲، ۴ و ۶ متری آب، به ۳۰ دقیقه دوام بیاورند.

این کارها را با آیفون آب خورده انجام ندهید

این کارها را با آیفون آب خورده انجام ندهید

اگر آیفون شما خیس شده است، کارهای که نباید انجام دهید، به اندازه کارهایی که باید انجام دهید مهم هستند. اگر مراقب نباشید، ممکن است به طور تصادفی کاری انجام دهید که به دستگاه شما آسیب بیشتری وارد شود. بنابراین، به هیچ عنوان کارهای زیر را انجام ندهید:

  1. هرگز دستگاه را روشن نکنید. اگر آیفون شما خیس شده است؛ هرگز آن را روشن نکنید. ممکن است وسوسه شوید که این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که دستگاه کار می‌کند یا نه؛ اما انجام این کار باعث می‌شود تا قطعات الکترونیکی آسیب ببینند. در واقع، باید از هر چیزی که باعث می شود تا دستگاه کار کند (مانند دریافت اعلان‌های که صفحه را روشن می‌کنند) اجتناب کنید. اگر گوشی شما هنگام خیس شدن خاموش بود، خوب است. اگر دستگاه روشن بود، آن را خاموش کنید (این کار کمی خطرناک است؛ اما بهتر از روشن کردن گوشی وقتی همه عملکردها کار می‌کنند، است).
  2. از سشوار استفاده نکنید. با اینکه استفاده از سشوار برای برخی افراد موثر بوده است، این کار همچنان می‌تواند به دستگاه شما آسیب برساند یا آب را بیشتر در اطراف گوشی پخش کند. پس بهتر است به همین دلیل، از سشوار کشیدن گوشی اجتناب کنید. دستگاه را روی رادیاتور نیز رها نکنید؛ چون باعث می‌شود تا گوشی بسیار داغ شود و از راه‌های دیگر به آن آسیب می‌رساند.

تکنیک‌های حرفه‌ای برای تعمیر آیفون آب خورده

تکنیک‌های حرفه‌ای برای تعمیر آیفون آب خورده

ساده‌ترین و احتمالا ایمن‌ترین روش برای نجات آیفون آب خورده این است که اجازه دهید تا به طور طبیعی خشک شود. به این حال، چند روش وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای سرعت بخشیدن به خشک گوشی امتحان کنید:

  1. از بسته‌های سیلیکاژل استفاده کنید. تا به حال بسته‌هایی را دیده‌اید که داخل جعبه برخی مواد غذایی و محصولات قرار دارند و روی‌شان نوشته شده که آن‌ها را نخورید؟ این بسته‌های سیلیکاژل، رطوبت را جذب می‌کنند. اگر بتوانید از آن‌ها به اندازه کافی پوشاندن آیفون آب خورده استفاده کنید، به جذب رطوبت دستگاه کمک می‌کنند. پیدا کردن مقدار مناسب ممکن است دشوار باشد؛ اما گزینه عالی و مناسبی خواهند بود.
  2. گوشی را درون برنج قرار دهید. این کار، معروف‌ترین تکنیک است البته نه لزوما بهترین. یک کیسه زیپ‌دار به اندازه کافی بزرگ بگیرید تا آیفون آب خورده و مقداری برنج را درون آن قرار دهید. سیم‌کارت دوباره داخل دستگاه بگذارید و بیشتر کیسه را با برنج نپخته پر کنید و چند روز گوشی را داخل کیسه نگه دارید تا برنج رطوبت را از دستگاه خارج کند. بسیاری از آیفون‌های خیس با این روش نجات پیدا کرده‌اند. البته، فقط باید مراقب ورود تکه‌های برنج به داخل گوشی باشید.

اخطار: از برنج غنی شده استفاده نکنید. این برنج‌ها می‌توانند گرد و غباری از خود به جا بگذارند که وارد آیفون شما شوند.

اگر از تعمیر گوشی ناامید شدید این کار را انجام دهید

اگر از تعمیر گوشی ناامید شدید این کار را انجام دهید

اگر از خشک و درست شدن گوشی ناامید شدید یا واقعا ماهر هستید، می‌توانید روش زیر را امتحان کنید؛ اما بهتر است بدانید که چه کار می‌کنید. این کار ممکن است باعث خراب شدن آیفون شما شود. همچنین، گارانتی دستگاه نیز باطل می‌شود.

گوشی را از هم باز کنید. آیفون خود را از هم باز کنید تا قطعات خیس آن خشک شوند. قطعات را جدا کنید تا در هوا خشک شوند یا یکی دو روز آن‌ها را کیسه برنج بگذارید و سپس دستگاه را دوباره سرهم کنید.

اخطار: این کار خیلی ریسک دارد؛ اگر واقعا ندانید چه کار می‌کنید، احتمالا بیشتر ضرر می‌کنید تا سود و بهتر است که از انجام آن اجتناب کنید.

شرکت ترنج سرویس می‌تواند آیفون آب خورده را تعمیر کند

آیا خودتان نمی‌خواهید تعمیر آیفون آب خورده را به عهده بگیرید؟ بهتر است آن را به شرکت گارانتی کننده تحویل دهید. اگر هیچ‌یک از روش‌نهای بالا جواب نداد؛ شرکت ترنج سرویس می‌تواند به راحتی دستگاه شما را تعمیر کند.

با انجام این روش‌ها می‌توانید آیفون آب خورده را تعمیر و خشک کنید. امیدواریم این مطلب به شما در انجام این کار کمک کرده باشد.